Astrodvorek Kamenné Žehrovice

Abell 2065 - Kupa galaxií v Severní koruně

 

 

Kupa galaxií v Severní koruně Abell 2065  je od nás vzdálená celou 1 miliardu (!) světelných let.  Je to asi limit toho, co mohu od nás menším přístrojem ještě vyfotit (je to náš vesnický "extra deep field") - kromě několika největších (centrálních eliptických) galaxií s magnitudou něco přes 16 jsou úhlové rozměry stovek ostatních galaxií pod 30" a jejich magnitudy 17 a víc. Snímek aspoň trochu oživují jehličky spirálních galaxií pozorovaných z boku.
Většinu lidí to nejspíš nezaujme, ale je to jeden z mých nejoblíbenějších snímků..  navíc focený v létě v době slunovratu, kdy ani nenastává astronomická noc.
Pozn: Teď už je zde novější verze, po novém zpracování dat v r. 2025.

   

Zpět na galaxie

 

Optics:       NoName Newton 192/800
                   +GPU c.c.

C
amera:    Atik One 6
Filters:        LRGB Baader

Mount:      SW AZEQ-5
Guider:       Lacerta MGEN

Exposure:  37 x5 min. (L)
                      
12x5 min. (R, G, B each), bin 2x2
Software:   PixInsight, Photoshop
23.-26.6. 2019  , ..  8/2025

Ještě mi to nedalo a zkusit jsem spočítat galaxie na snímku, podle wikipedie jich celá kupa obsahuje asi 400 a zde jsou označené, v PixInsightu podle PGC katalogu.
Dalo to dost práce ale nakonec jsem k nějakému výsledku došel - je tu vidět aspoň 250 galaxií !    Pokud to ale někdo ještě přepočítá, budu rád..
A protože jsem si ještě hrál s převodem fotek na krátká videa na instagram (většinou jednoduchý zoom),
můžete si tu vpravo ještě zkusit přibližování k téhle kupě rychlostí několika stamilionů světelnýcnh let za sekundu..

         A2065_pgc